Autor: Christina Lauren

Přeložila: Naďa Funioková

Datum vydání: 20. 6. 2013

Formát: pevná vazba s přebalem, 304 stran

Cena: 298 Kč (238 Kč Jota)

Anotace:

Ambiciózní praktikantka. Perfekcionistický šéf. A pořádná spousta šikany.

Chloe Millsová, zatraceně chytrá a pracovitá studentka obchodní administrativy, má jediný problém: svého šéfa, Bennetta Ryana. Je náročný, neomalený, bezohledný – a naprosto neodolatelný. Božský bastard.

Bennett se vrátil z Francie do Chicaga, aby zaujal významný post v obrovském rodinném podniku. Vůbec nečekal, že ta asistentka, která mu v zahraničí na dálku pomáhala, je nádherné, nevinně provokativní – naprosto nesnesitelné – stvoření, se kterým se teď bude muset vídat každý den. Navzdory drbům nikdy nebyl příznivce románků na pracovišti. Jenže Chloe pro něj představuje takové pokušení, že je ochotný pravidla ohnout – nebo je rovnou poslat k čertu –, pokud to znamená, že bude jeho. Kdykoli a kdekoli.

Když ovšem jejich vzájemná touha dostoupí zlomového bodu, budou se muset Bennett a Chloe rozhodnout, co všechno jsou ochotni obětovat, aby jeden druhého získali.

Recenze:

Na tohohle bastarda jsem byla poměrně zvědavá. Jedná se totiž o druhou knihu, jejíž předlohou byla původně Twilight fanfiction, která vychází v ČR. První bylo samozřejmě Padesát odstínů šedi a trojici by mělo doplnit Gabriel’s Inferno.

Jelikož mě docela zajímá kolotoč kolem knih, které vznikly na základě TWL FF, pojďme si nejdříve říct něco právě o předloze k této knize. Původní příběh nesl název The Office, vznikl v roce 2009 a ještě téhož roku byl jeho autorkou Christinou Hobbs stažen. Za dobu svého působení na síti si připsal přes dva miliony stažení, což je opravdu slušná porce na to, že byl přístupný poměrně krátce. A to nemluvíme o nelegálních a přeposílaných kopiích. V roce 2010 zahájila junior konzultantka Christina Hobbs spolupráci s neuroložkou Lauren Billings. Původně prý neměly v plánu se k The Office vrátit, ale ve stínu úspěchu románu Padesát odstínů šedi nabral zájem o podobné příběhy na intenzitě. A tak začaly tyto dvě autorky přepracovávat příběh do podoby Božského Bastarda. I když tvrdily, že román zůstane věrný své předloze, nakonec z něj po přepracování zbylo v knize prý jen 20 procent původního textu.

Teď už něco k samotné knize. Příběh se točí okolo studentky Chloe Mills, která k získání titulu MBA. potřebuje úspěšně zpracovat reálný projekt ve skutečné firmě. Ještě v počátcích svého studia začne pracovat pro Elliota Ryana, zakladatele společnosti Ryan Media, a když se má jeho nejmladší syn vrátit z Francie do Chicaga a začít pracovat pro svého otce, je to právě Chloe, kdo je přidělen Benettu Ryanovi jako jeho nová asistentka. Bennett Ryan neboli Božský bastard je nádherný a charismatický muž s pověstí neskutečného děvkaře, který je ovšem naprosto nesnesitelný, hrubý a panovačný. Zdá se, že jediným člověkem, který je s ním jakž takž ochoten vyjít, je právě Chloe. Možná proto, že se jeho hrubostmi nenechá nikdy zastrašit a vždycky si najde vhodnou příležitost, jak mu je vrátit. Devět měsíců vedle sebe vydrží pracovat a nenávidět jeden druhého. Než se něco zvrtne. Že by to s tou nenávistí nebylo až tak horké?

Nechci tu moc do detailů rozebírat samotný příběh knihy, jednak abych tím případným čtenářům nekazila překvapení, a za druhé, protože ani moc není proč. Božský bastard je erotický román, který se plně soustředí na vztah mezi Chloe a Bennettem. S lehkou zápletkou na posledních třiceti stránkách. A nikdo taky nic jiného neočekává. Pokud ano, pak nechápu, proč si tuto knihu vybral. Je to příjemné, odpočinkové čtení, které nevyžaduje žádnou mozkovou aktivitu. A zcela jistě se najde mnoho „kritiků“, kteří ji právě za tohle budou zatracovat, ale na rovinu, i takovéto knihy jsou potřeba. A přijde mi, že v poslední uspěchané a upracované době čím dál víc. Přesně proto je mám ráda totiž já.

Moje hodnocení:

Velkým plusem a tím, co táhne tuhle knihu, je samotná Chloe. Těch nádherných, neodolatelných špatných hochů už tu bylo dost, ale hrdinek, které nesklapnou krovky, nesklopí hlavu a nenechají se jen tak vodit za ručičku, ale naopak mají pěkně prořízlou držtičku a nedarují tomu bastardovi ani cent, je opravdu málo. A že Chloe využívá opravdu všeho, co má po ruce. Důsledkem toho jsou pak vtipné a vypjaté situace, u kterých jsem se smála jako blázen.

Hodně se mi líbila psychologie postav, kdy ani jedna z nich neví, co si s nastalou situací počít, a nedokáže ani definovat svoje vlastní pocity. Proč se děje to, co se děje. Opět velmi vtipné.

Nemůžu jinak, než to alespoň malinko srovnat právě s Padesáti odstíny šedi, a to jen do té míry, že Božský bastard mi připadá tak nějak uvěřitelnější. Dočtete knihu a říkáte si, jo, tohle se asi fakt může stát. Asistentka a nádherný, ale bezohledný šéf. Ale jednadvacetiletá panna, která se nějakým omylem dostane před osmadvacetiletého multimiliardáře a dost otřesnými životními zkušenostmi, které vyústí ve vážnou psychickou poruchu, a který není schopen normálního vztahu i co se sexu týče? Pro mě v tomto ohledu celkem jasný vítěz.

Mám ale taky dvě malé výtky. Tou první jsou výrazy, které by podle mě v překladu erotické literatury neměly být použity a nejsou ani nutné. Patří spíše do pornografické literatury, což Božský bastard rozhodně není. Je to jenom okořeněná červená knihovna. A protože lze předpokládat, že všichni čtenáři jsou starší osmnácti let a vědí, o co kráčí, spíš bych volila variantu netušeného nebo jemnějších a méně směšných výrazů. Pak se mi totiž stávalo, že jsem uprostřed erotické scény místo šimrání v břiše cítila dlaň na svém čele.

A tou druhou je počeštěný název autorky, Christina Laurenová. Panebože!!! I samotné nakladatelství má v popisu knížky na svém webu napsáno, že jde o pseudonym složený z křestních jmen autorek, tak proč proboha koncovka ová? Je to jak pěst na oko a člověk si říká, jestli nad tím někdo přemýšlel.

Shrnutí:

Božský bastard je vtipná a povedená kniha, která rozhodně potěší všechny fanoušky tohoto žánru. Nejsou v ní žádné nelogičnosti ani přehnané scény, které by kazily dojem. Byla jsem lapená od začátku až do konce. A rozhodně se nejedná o nějakou napodobeninu, která se chtěla svést na právě probíhající módní vlně erotických románů.

Hodnocení: 4/5

A pokud se vám knížka bude líbit, můžete se (doufejme) těšit na druhý díl s názvem Beautiful Stranger (Božský cizinec?), který v originálu vyšel letos 28. května, tak doufejme, že se ho brzy dočkáme i u nás. Celá série by pak měla být završena třetím dílem, který autorky ještě v současné době píší.

A malé lákadlo na závěr. Nakladatelství Jota věnovalo výtisk Božského bastarda jako cenu do soutěže, která bude probíhat na konci mé přednášky s názvem FanFiction v knihách na Festivalu fantazie 2013 v Chotěboři. Řeč bude právě o výše zmíněných titulech a jejich probíhajícímu fenoménu. Takže pokud se vám bude chtít, přijďte si zasoutěžit!